چسبندگی مقعد جوجه و راه درمان آن

چسبندگی مقعد جوجه
3.3/5 - (3 امتیاز)

چسبندگی مقعد جوجه و راه درمان آن از مهمترین چالش های از پرورش دهندگان طیور در روزهای اول پرورش با آن مواجه هستند به این مشکل انسداد مقعد جوجه هم گفته می ‌شود، معمولاً برای جوجه های یک یا دو روزه به وجود می آید. چسبندگی موجب شده، تا فضولات بعدی پرنده به راحتی دفع نشده و گاهی اوقات موجب مرگ پرنده هم می گردد. پیدا کردن علت چسبندگی مقعد و همچنین راه درمان آن به پرورش دهندگان طیور کمک می کند، تا کمتر دچار ضرر و زیان شوند.
مجموعه جوجه گلپا از مراکز تخصصی در زمینه عرضه و فروش جوجه یک روزه مرغ های تخمگذار، موارد دیگر است که با داشتن کارشناسان متخصص تمامی اطلاعات لازم را در هنگام خرید جوجه ها ارائه می دهد و در مورد بیماری ها و مشکلات جوجه ها و همچنین راهکارهای درمانی آن نیز مشاوره های تخصصی دارد. به جهت ارتباط با این مجموعه می توانید با شماره 09137289313 در تماس باشید.

 

چسبندگی مقعد جوجه چیست؟

 

مشکل انسداد مقعد جوجه
مشکل انسداد مقعد جوجه

چسبندگی مقعد جوجه یکی از مشکلات اصلی برای پرورش دهندگان به شمار می ‌رود؛ چرا که در صورت آشنایی نداشتن با روش های درمانی و راه های پیشگیری از این مشکل ممکن است جوجه ها از بین بروند. چسبیدن مقعد جوجه به این مفهوم است که فضولات پرنده به شکل خمیری با مرور زمان در بیرون مقعد جمع شده و باعث چسبندگی و مسدود شدن روده می شود، این چسبندگی موجب شده، تا فضولات جوجه دفع نشده و باعث مرگ جوجه ها می شود.
در چسبندگی ها معمولاً جوجه توانایی دفع ندارد و بی حال شده و در ادامه اشتهای جوجه ها کاهش پیدا می کند. در صورت بررسی جوجه متوجه کثیفی اطراف مقعد و چسبیدن پرها به فضله می شوید. مشکل چسبندگی باید هرچه سریعتر درمان شود، در غیر این صورت جوجه درگیر عفونتهای روده شده و در نهایت از بین می رود.

 

دلایل اصلی مشکل بیرون زدگی مخرج جوجه ها

 

دلایل بیرون زدگی مخرج جوجه ها
دلایل بیرون زدگی مخرج جوجه ها

 

دلایل مختلفی برای بیرون زدگی مخرج جوجه‌ ها وجود دارد که آشنایی با این دلیل ها کمک می کند تا جلوی برخی از آنها گرفته شده و در صورت بروز هرگونه مشکل با سرعت بالاتری اقدام به رفع آن نمایید.
در ادامه به برخی از مهمترین دلایل چسبندگی مقعد جوجه و راه درمان آن می پردازیم:

تغییرات دما و رطوبت در زمان حمل جوجه ها

زمانی که قصد جابجایی جوجه ها را دارید اگر دمای محیط آنها گرم و رطوبت محیط کم شود، بدن جوجه آب از دست داده و در نتیجه دهیدراته می گردد. فضله ها در روده های جوجه قوام بالایی پیدا کرده و قادر به دفع آنها نیست. همچنین کاهش و افزایش دمای سالن نگهداری جوجه ها هم ممکن است در این مشکلات تأثیر بگذارند و دادن آب خنک به جوجه یکی از اشتباهات کشنده است، آب مورد مصرف این جوجه ها باید با دمای محیط نگهداری یکی باشد.

هضم ضعیف غذا در جوجه ها

هضم ضعیف غذا که منجر به اسهال شدن جوجه ها می شود، موجب از دست رفتن آب زیادی شده و در نتیجه بدن جوجه دهیدراته می گردد. در این حالت چسبندگی فضله ها به پرهای اطراف مقعد جوجه یکی از مهمترین دلایل انسداد مخرج است. سرد بودن دما و آلوده بودن غذای اولیه جوجه ها به قارچ از مهمترین دلایلی است که آنها را به بیماری دچار می کند.

بیماری اسهال سفید در جوجه ها

بیماری اسهال سفید یا بیماری پولوروم یکی دیگر از دلایل چسبندگی مقعد در جوجه ها به شمار می رود این بیماری زیاد شایع نیست، اما از نشانه های آن می توان به وجود ماده چسبناک مایل به سفید یا قهوه ای در اطراف مقعد اشاره کرد.

بیرون زدگی مقعد در اثر تعیین جنسیت

جوجه هایی که در یک روزگی تفکیک جنسیتی می شوند برای این کار یک فشار به مقعد پرنده وارد می کنند که باعث بیرون زدگی مقعد می شود. اگر محیط آلوده باشد، آلودگی به پرنده منتقل شده و همین ماجرا موجب می‌ شود تا دچار بیماری گردد.

بیماری های عفونی جوجه ها

عوامل بیماری زای زیادی وجود دارند که موجب آسیب به جوجه ها و چسبندگی مقعد آنها می ‌شوند که برخی از مهمترین آنها شامل عفونت بند ناف، آلودگی بستر نگهداری، بیماری گله مادر و حتی آلودگی غذای مورد استفاده برای جوجه ها که همه آنها باعث عفونت روده می شود.

تغذیه نامناسب جوجه ها

تغذیه جوجه ها باید به شکل خاص انجام شود؛ چرا که جوجه ها در روزهای اولیه زندگی آنزیم های هضم غذا را به مقدار کافی در سیستم گوارش ندارند. پس نیاز است که حتماً از مواد حاوی پروبیوتیک استفاده کنند و همچنین نباید بیش از حد از الکترولیت ها در آب جوجه ها استفاده شود.

راه های پیشگیری از انسداد مقعد جوجه ها

 

پیشگیری از انسداد مقعد جوجه ها
پیشگیری از انسداد مقعد جوجه ها

 

بحث چسبندگی مقعد جوجه و راه درمان آن یکی از چالش‌های بسیار مهمی است که پرورش دهندگان طیور مدام با آن درگیر هستند. بهتر است با راه های پیشگیری از انسداد مقعد جوجه ها آشنایی داشته باشید، تا کمتر دچار مشکل شوید. مهمترین راه پیشگیری، رعایت تمام موارد مدیریتی و سختگیری در فرآیند پرورش جوجه ها است، تا نتیجه نهایی گله های سالم و فاقد بیماری باشد.
در ادامه به چند مورد از مهمترین روش های پیشگیری از انسداد مقعد جوجه ها می پردازیم:

  • استفاده از غذای تازه و بالانس شده برای پرورش جوجه ها
  • رعایت شرایط مطلوب دما و رطوبت در زمان حمل و نقل جوجه ها
  • اضافه کردن پروبیوتیک در داخل آب جوجه ها یا اضافه کردن سرکه سیب طبیعی به آب
  • اضافه کردن مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک در دو سه روز اول به همراه آب شیرین

راه درمان چسبندگی مقعد در جوجه ها

 

بیماری پستینگ یا انسداد مقعد جوجه که به خشک شدن فضولات آنها گفته می شود، در صورت درمان نشدن باعث مرگ جوجه می گردد. در صورت مواجهه با چنین مشکلی راه درمان آن بدین صورت است که:

  • ابتدا مقعد جوجه را با آب ولرم بشویید تا کاملاً نرم شود.
  • و مرحله بعدی آلودگی ها و فضولات را آرام جدا کنید، بگونه ای که به مقعد آسیبی وارد نشود.
  • سپس مقعد را وازلین زده و طی چند روز محل را بررسی کنید و در صورت لزوم دوباره عملیات پاکسازی و روغن کاری را انجام دهید.
  • دان جوجه ها را تغییر داده و با اضافه کردن آرد ذرت و آرد جوی دوسر می توانید این مشکل را برطرف کنید.
  • همچنین با اضافه کردن پودر پروبیوتیک به غذای جوجه ها می توانید از ایجاد مجدد این مشکل جلوگیری نمایید.

نکته مهم: به هیچ عنوان در هنگام مواجه با چسبندگی مقعد جوجه اقدام به کندن مستقیم فضولات از مقعد جوجه ها نکنید، چرا که ممکن است پوست آنها را دچار زخم کرده یا در برخی از مواقع موجب بیرون کشیدن روده آنها شوید.

مشاوره تخصصی برای پرورش بهتر طیور از جوجه گلپا

 

مشاوره تخصصی برای پرورش بهتر طیور
مشاوره تخصصی برای پرورش بهتر طیور

 

پرورش طیور نکات ریز بسیار زیادی دارد که حتی رعایت نکردن کوچکترین نکته هم مشکلات زیادی به وجود می آورد. پس بهتر است در هنگام خرید جوجه یک روزه گلپایگان یا هر نوع جوجه دیگری اطلاعات کامل در مورد پرورش آنها به دست آورید.
مجموعه جوجه گلپا جزء مراکز تخصصی در زمینه عرضه و فروش انواع جوجه مرغ های تخمگذار و خروس محلی است که در همه زمینه ها به پرورش دهندگان طیور کمک می‌کند، تا تمام نکات لازم برای پرورش بهتر را فرا بگیرند. همچنین با فراهم کردن شرایط فروش تجهیزات مرغداری موجب شده تا به تمامی لوازم با کیفیت خوب و قیمت مناسب دست پیدا کنید.
در صورت وجود بیماری های مختلف یا چسبندگی مقعد جوجه و راه های درمان آن کافیست با کارشناسان این مجموعه با شماره تماس 09137289313 ارتباط بگیرید، تا مناسب ترین روش ها را به شما ارائه دهند. بدین صورت با کمترین میزان ضرر و زیان و مرگ و میر جوجه ها مواجه می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =