پیشگیری و درمان کنه مرغ

پیش گیری و درمان کنه مرغ
Rate this post

پیشگیری و درمان کنه مرغ نقش مهمی در سلامت هر چی بهتر طیور دارد، چرا که وجود بیش از حد این کنه ها موجب مرگ پرنده هم می شود و در میان بیماری های مختلفی که مرغ ها دچار آن می شوند خطرات بیشتری را به وجود می آورد.
آشنایی کامل با پاکسازی محل زندگی مرغ ها از وجود کنه ها و درمان آنها موجب می ‌شود تا دوره تخم گذاری مرغ ها با مشکلی مواجه نشده و مرغ های گوشتی هم به راحتی وزن بگیرند. به همین سبب بهتر است و افراد متخصص مانند کارشناسان مجموعه جوجه گلپا کمک بگیرید تا بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد بدهند برای این منظور می‌توانید از شماره 09137289313 استفاده کنید.

کنه مرغی چیست؟

کنه مرغی چیست؟
کنه مرغی چیست؟

در میان گله های طیور بیماری های مختلف وجود دارد که یکی از مشکلات بسیار مهم انواع کنه در مرغ ها است که تأثیر منفی بر روی سلامت آنها دارد تعداد کنه ها بسیار زیاد است اما برخی از آنها آسیب های بیشتری به مرغ ها وارد می کنند.
مرغی که معمولاً دارای بدنی صاف و نرم بوده و شکل ظاهری آن بیضی است، این حشره به عنوان انگل خارجی محسوب شده و از بدن مرغ ها تغذیه می کند. در ابتدا رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است و از مکیدن خون بدن مرغ به رنگ آبی در می آید. به همین جهت با نام ‌های دیگری مانند ساس آبی یا آرگاس ایرانی هم شناخته می ‌شوند.
این حشرات در طی روز در شکاف دیوار و قفسه ها پنهان می شوند و شبها از مخفیگاه خود خارج شده و از بدن جوجه ها و مرغ ها تغذیه می کنند و آسیب های زیادی به سلامت مرغ وارد می نمایند. پیشگیری و درمان کنه مرغ به شیوه های مختلفی صورت می گیرد که آشنایی با آنها کمک می ‌کند تا پرورش دهندگان طیور کمترین میزان ضرر و زیان را داشته باشند.

علائم وجود کنه در مرغ ها

برای پیشگیری و درمان کنه مرغ نیاز است که علائم وجود آنها در محیط پرورش مرغ ها را بشناسید تا با اولین مشاهدات بتوانید جلوی تخم گذاری و افزایش تعداد آنها را بگیرید. چرا که تعداد زیاد کنه ها آسیب جدی به سلامت مرغ ها وارد می کند و حتی ممکن است چرخه حیات آنها را با خطراتی مواجه سازد.
از مهمترین علائم و نشانه های ابتلا به مرغ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تاج پرنده معمولا کمرنگ شده که نشانه کم خونی پرنده است.
 • تولید تخم گذاری و همچنین مردم گیری پرنده کاهش جدی پیدا می‌ کند.
 • پرهای مرغ ها ژولیده شده و برای رفتن به درون لانه بی علاقه هستند.
 • اگر شب هنگام زیر بال پرنده را لمس کنید، دست شما خونی می شود که یکی از نشانه های مهم وجود کنه است.
 • جوجه ها در جایی که نشسته اند مرتب جابجا شده و بی قرار هستند.
 • با بررسی بدن پرنده لکه های قرمز روی پوست آنها مشاهده می کنید.

پیشگیری از نفوذ کنه به محل پرورش طیور

روش‌ های پیشگیری از هجوم کنه مرغی
روش‌ های پیشگیری از هجوم کنه مرغی

برای اینکه بتوانیم از بروز بیماری کنه جلوگیری کنیم، تمیز کردن محیط زندگی پرنده و رعایت برخی از نکات ضرورت پیدا می کند. به طور کلی پیشگیری از نفوذ کنه و درمان کنه مرغ به آسانی امکان پذیر است، کافیست پرورش دهندگان دقت بیشتری داشته باشند.
در این بخش به بررسی برخی از روش‌ های پیشگیری از حوزه کنه مرغی به محل پرورش طیور می پردازیم:

 • بهتر است قبل از ورود پرنده جدید به مجموعه آنها را قرنطینه کنید تا از سلامت آنها اطمینان به دست آورید.
 • با جمع آوری ظرف غذا و آب پرندگان از محیط باز، از تماس پرندگان وحشی با طیور جلوگیری نمایند.
 • شاخه های درختان جنگلی تهیه شده را باید کامل تمیز کنید، زیرا کنه ها می توانند در پوست درختان پنهان شوند.
 • می توانید از پودر سیر داخل دانه استفاده کنید تا مزه خون پرنده تغییر کند.
 • استفاده کردن از حمام خاک در محل نگهداری طیور پرخطر ضروری است.
 • به هیچ وجه لانه پرندگان را از چوب های برش خورده الوارها و مخصوصاً الوارهای شیاردار نسازید.

اثرات بیماری کنه ها در طیور

علائم کنه مرغی
علائم کنه مرغی

هر کدام از بیماری ها اثرات و علائم خاصی ایجاد می کند که موجب می ‌شود روش های درمان آنها نیز متفاوت باشد. به همین سبب آشنایی با پیشگیری و درمان کنه مرغ حائز اهمیت است، چرا که این بیماری مشکلات زیادی برای مرغ ها به وجود می آورد.
در صورتی که اثرات بیماری کنه ها در طیور را بدانید، زودتر می توانید برخی از مشکلات و بیماری های مرغ ها را درمان کرده و جلوی بسیاری از خسارت ها را بگیرید.
در صورت وجود بیش از حد کنه ها، برخی از بیماری ها برای مرغ ها و جوجه ها به وجود می آید که شامل موارد ذیل است:

کم خونی جوجه ها

جوجه ها به دلیل خونی که هر شب از دست می دهند، دچار کم خونی می شوند.

استرس زیاد

وجود کنه ها مزاحمت های زیادی را در شب هنگام برای جوجه ها و مرغ ها به وجود می آورد که استرس را در آنها افزایش می دهد.

تب کنه ها

تنها عامل اصلی بیماری پاتوژن هستند که دمای بدن مرغ ها افزایش پیدا می کند.

فلج گذرا

در صورت وجود تعداد زیاد کنه ممکن است به دلیل سموم آزاد شده از بزاق تنها فلج گذرا ایجاد شود.

نحوه درمان کنه مرغی

درمان کنه مرغی
درمان کنه مرغی

تمام پرورش دهندگان طیور باید کنه مرغی و روش های درمان آن را جدی بگیرند تا بدونن از این مشکلات بتوانند سود خوبی از پرورش جوجه و مرغ های تخمگذار گوشتی داشته باشند.
برای پیشگیری و درمان کنه مرغ داروهای زیادی وجود دارد که به شناخت این داروها و البته بررسی حجم تعداد کنه ها و میزان آلودگی فضا در انتخاب داروها تأثیر گذار است. داروها به دو صورت اسپری و قطره تولید شده ‌اند که متناسب با شرایط می توانید از آنها استفاده کنید.
در این بخش به معرفی برخی از روش ‌های درمان کنه مرغی می پردازیم:

آیورمکتین

آیورمکتین یک داروی ضد انگل قوی دامی است که بر روی کنه مرغ نیز تأثیر گذار می باشد، در صورتی که تعداد پرنده ها زیاد باشند، نیاز است که حتما از یک پزشک متخصص مشورت دریافت کنید تا نسبت به وزن پرنده دوز مصرفی دارو مشخص گردد. اما اگر تعداد پرنده های آلوده کم است، یک قطره پشت گردن پرنده جایی که پوست دیده می شود، نکته مهم این است که تا یک هفته گوشت و تخم این پرنده قابل استفاده نیست.

داروی اگزالات

داروی اگزالات برای پرورش دهندگان انبوه، مناسب است، چرا که نیاز به سمپاشی نداشته و کافیست آب پرنده اضافه شود. زیرا موجب می شود تا بعد از مکیدن خون پرنده، مسموم شده و از بین بروند. باید در طی یک ماه دوبار این کار تکرار شود و هیچ گونه منعی هم برای تولیدات طیور در طی استفاده دارو نیست.

اکالیپتوس

برگ های درخت اکالیپتوس را بجوشانید و بر روی مرغ ها اسپری کنید، این دارو تأثیر زیادی در فراری دادن کنه ها دارد. همچنین پخش کردن برگ های اکالیپتوس در لانه و آویزان کردن آن در نقاط مختلف آشیانه ها نیز موثر است.

درمان با سیر

بهتر است در یک تن دان طیور از دو کیلو گرم پودر سیر استفاده کنید، تا طعم خون پرنده عوض شود و کنه ها این خون را دوست ندارند. همچنین از 300 سی سی آب بعلاوه 30 سی آب سیر بعلاوه یک قاشق چای خوری از اسانس های میخک، گشنیز، اسطوخودوس، نعنا یا آویشن استفاده کرده و هفته ای دو بار بر روی پرنده ها اسپری کنید.

درمان با روغن

این شیوه درمانی تا حدودی جواب می دهد و تمام مواد آن در دسترس است، باید دو پیمانه آب، یک پیمانه روغن، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کرده و هفته ای دو بار بر روی پرندگان اسپری کنید، این ترکیب باعث خفگی کنه ها می شود.

تله کنه چیست؟

پیشگیری و درمان کنه مرغ جزء راهکارهای بسیار مهمی است که تمام پرورش دهندگان طیور باید با آن آشنایی کامل داشته باشند. به غیر از روش های درمانی دارویی یک روش تله کنه هم وجود دارد که به شما کمک می کند تا از رشد بیش از حد کنه ها در محیط جلوگیری کنید. البته تله کنه درمان قطعی نیست و فقط تعداد کنه ها را کنترل می کند.
تله کنه به این صورت است که باید مقواها را به صورت لول در آورده و در مکان های مختلف آشیانه قرار بدهید. از آنجایی که کنه ها به این فضاها علاقه مند هستند، در آنجا جمع شده و تخم گذاری می کنند، پس از چند روز می توانید آنها را جمع کرده و بسوزانید.

مبارزه با کنه ها با دریافت مشاوره از مجموعه جوجه گلپا

مبارزه با کنه ها
مبارزه با کنه ها

در صورتی که جزء پرورش دهندگان طیور به صورت عمده هستید، با خرید جوجه یک روزه گلپایگان از مجموعه جوجه گلپا با خیال راحت تر از سلامت این جوجه ها می توانید اقدام به پرورش آنها نمایید. چرا که این مجموعه قبل از ارسال جوجه ها مشاوره های تخصصی در مورد نگهداری جوجه ها به شما ارائه می دهد.
پیشگیری و درمان کنه مرغ به پرورش دهندگان کمک می کند تا سود قابل قبولی از گله مرغ و جوجه به دست آورند. پس داشتن ارتباط با یک مجموعه معتبر و متخصص مانند جوجه گلپا ضرورت دارد. برای این ارتباط می توانید از شماره 09137289313 استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =