روش های افزایش نطفه در خروس

روش های افزایش نطفه در خروس
4.5/5 - (2 امتیاز)

روش های افزایش نطفه در خروس بسیار گسترده بوده که با توجه به نژاد خروس ها، نحوه نگهداری از آنها می توان از روش مناسب استفاده کرد. در صورتی که از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه مشاوره دریافت کنید، می توانید قدرت باروری مرغ و خروس ها را افزایش داده و بالطبع تخم های نطفه دار را بیشتر کنید؛ نتیجه نهایی آن افزایش سود و درآمد بیشتر است. مجموعه جوجه گلپا در این زمینه اطلاعات خوبی ارائه می دهد که در صورت ارتباط با کارشناسان آن از طریق شماره 09137289313 می توانید هم از روش های تغذیه ای و هم از روش های دارویی مطلع شوید.

روش های افزایش نطفه در خروس چیست؟

 

روش های افزایش نطفه دهی یک گله
روش های افزایش نطفه دهی یک گله

 

قطعاً برای کسب نتایج خوب در جوجه کشی و تبدیل شدن حداکثر تخم ها به جوجه انتخاب تخم های نطفه دار می تواند راندمان کار را بالاتر ببرد. در واقع اگر در هنگام تولید تخم یا خرید تخم نطفه دار از سلامت آنها اطمینان داشته باشید، نتیجه نهایی، جوجه های بیش تر و سالم تر، در کنار افزایش درآمد است.
می دانیم که تخم نطفه دار ماده اولیه برای جوجه کشی است بنابراین ضرورت دارد تا تولیدکنندگان جوجه با روشهای افزایش نطفه در خروس آشنایی کامل داشته باشند
در ادامه به مهمترین فاکتورهایی که می ‌توانند بر روند افزایش نطفه دهی یک گله که بیشترین تأثیر را داشته باشند، می پردازیم:

نور مناسب برای افزایش باروری خروس

نور باعث تحریک پذیری خروس ها شده و با آزاد سازی هورمون ها تولید اسپرم خروس هم بیشتر می شود. نور طبیعی خورشید بهترین منبع بوده و در صورت نبود آن می ‌توانید از نور مصنوعی لامپ هم استفاده کنید. اما بهتر است دو هفته قبل از تخم گذاری گله منبع نوری کامل تأمین شود؛ تا تأثیر آن بر تخم های نطفه دار بیشتر گردد.

تغذیه مناسب خروس ها

یکی از روش های افزایش نطفه در خروس، توجه به کیفیت و وضعیت تغذیه آنها است؛ چرا که مستقیم بر حجم اسپرم در خروس و کیفیت تخم های نطفه دار تأثیر می گذارد. تغذیه باید به گونه ‌ای باشد که تمام احتیاجات طیور تأمین شده و البته وزن هم کنترل گردد. اضافه کردن مواد غذایی مانند پیاز، جو دوسر و جوانه گندم بسیار کمک کننده است.

استفاده از مکمل های تغذیه ای

برخی از مکمل های تغذیه ای مانند ویتامین E و اسیدهای آمینه تأثیر مستقیم بر روی افزایش تولید نطفه در خروس دارند. پس با بررسی نیاز بدنی خروس ها به شکل دقیق و حرفه ای می توانید مواد لازم را اضافه کنید.

دمای محیط زندگی خروس

دما می تواند مستقیم بر روی میزان نطفه در خروس تأثیر بگذارد؛ معمولاً دمای 20 درجه به بالا موجب کاهش جفت گیری می شود، هر چقدر دما بیشتر باشد تأثیرات منفی آن هم افزایش دارد.

کنترل وزن خروس ها

جیره غذایی خروس ها باید به گونه ای تنظیم شود که وزن خروس بالا نرود؛ چرا که چربی گرفتن بیضه ها در تولید اسپرم تأثیر منفی داشته و برای جفت گیری هم اثرات خوبی ندارد؛ بهتر است میزان پروتئین کمتری در جیره خروس استفاده شود تا وزن بالا نرود.

عوامل موثر در میزان نطفه خروس

 

شرایط سلامتی خروس ها
شرایط سلامتی خروس ها

 

تا اینجا با مهمترین روش های افزایش نطفه در خروس آشنایی پیدا کردیم؛ اما خوب است بدانید که عوامل زیادی هم وجود دارند که در میزان رتبه خروس موثر هستند. شناخت همه این عامل ها و رعایت روش های مهم به شما کمک می ‌کند، تا در نهایت یک کسب و کار خوب راه اندازی کنید. در هر بخش از مسیر هم نیاز به دریافت مشاوره و یا کمک داشته باشید، می توانید با کارشناسان جوجه گلپا ارتباط بگیرید.
در ادامه به بررسی مهمترین عوامل موثر در میزان نطفه خروس می‌ پردازیم:

سن خروس

سن خروس و مرغ از مهمترین عواملی است که در درصد نطفه داری تخم موثر می باشد. معمولاً یک سال بعد از سن بلوغ خروس روند کاهش نطفه شروع شده و به تدریج به کمترین حالت می رسد. مناسب ترین سن برای جفت گیری خروس ها از 6 ماهگی تا 12 ماهگی اس؛ت البته این بازه زمانی در هر نژاد متفاوت می باشد.

نژاد خروس

نژاد خروس جزء عوامل بسیار مهم در درصد تخم نطفه دار می باشد، معمولاً خروس نژادهای سنگین مانند لاری در جفت گیری مشکل زیادی دارند و تخم های این نوع نژاد هم کمترین میزان نطفه را خواهد داشت. پس شناسایی نژادهای با کیفیت که قدرت باروری بیشتری دارند، ضروری است.

شرایط سلامتی خروس ها

اگر خروس ها در محیط سالم و به دور از تنش و استرس نگهداری شوند، بیشترین میزان نطفه را تولید می کنند؛ اما هرگونه تنش می تواند تأثیرات منفی زیادی داشته باشد.

فصول سال

فصول سال، مستقیم بر میزان تولید نطفه تأثیر دارد و معمولاً بیشترین میزان نطفه در فصل بهار است. به خصوص در اردیبهشت ماه بیشترین کیفیت را دارند و میزان باروری آنها بالا است. چرا که دمای هوا مناسب بوده و در فصل تابستان به دلیل دمای بالا معمولاً میزان نطفه دهی کاهش چشمگیری دارد.

2 نکته مهم برای افزایش تخم های نطفه دار در گله

 

افزایش تخم های نطفه دار
افزایش تخم های نطفه دار

 

بسیاری از مرغداری ها در زمینه تولید تخم های نطفه دار فعالیت حرفه ‌ای دارند و بخش زیادی از درآمد آنها را شامل می شود. بهتر است پس از آشنایی با روش های افزایش نطفه در خروس به نکات مهم برای افزایش تخم های نطفه دار گله هم آشنایی پیدا کنند.
در دامه به دو نکته مهم برای افزایش کیفیت تخم ههای نطفه دار می پردازیم:

1- شناسایی خروس های ناکارآمد و حذف آنها از گله

تمام خروس هایی که در یک گروه قرار دارند، توانایی و قدرت باروری یکسانی ندارند، هرچند که همه آنها در یک شرایط فیزیکی خوب نگهداری شوند. بهتر است با شناسایی خروس های ناکارآمد و حذف آنها از گله کیفیت تخم های نطفه دار را افزایش بدهید.

2- نسبت تعداد خروس ها به مرغ های گله

به ازای هر 7 الی 10 مرغ وجود یک خروس برای نطفه دار شدن تخم ها ضروری است. اما مسئله مهم این که نسبت خروس به مرغ در گله مولد باید بر اساس نژاد خروس انتخاب شود. معمولاً در نژادهای سنگین وزن لازم است که تعداد خروس ها بیشتر باشند؛ چرا که تعداد کم خروس باعث می شود درصد زیادی از تخم ها بدون نطفه بمانند که برای جوجه کشی ضرر و زیان مالی دارد. البته مسئله مهم این است که زیاد بودن خروس ها هم سبب افزایش تلفات و استرس در مرغ ها شده و همچنان برای داشتن تخم های نطفه داره سالم مشکل ایجاد می کند.

دریافت مشاوره برای خرید یا تولید تخم های نطفه دار از جوجه گلپا

 

دریافت مشاوره برای خرید تخم های نطفه دار
دریافت مشاوره برای خرید تخم های نطفه دار

 

 

بسیاری از پرورش دهندگان طیور، شرایط جوجه کشی را ندارند و به همین جهت خرید جوجه یک روزه گلپایگان یا جوجه های دیگر مورد توجه و استقبال بالا است. اما در صورتی که قصد دارید جوجه های مورد نیاز برای پرورش مرغ های گوشتی یا تخمگذار را تولید کنید، بهتر است از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید، تا با خرید تخم نطفه دار استاندارد و سالم شرایط جوجه کشی خوبی داشته باشید. اما اگر تمایل دارید که تخم های نطفه دار را تولید کنید، نیاز به دریافت مشاوره های تخصصی تر پیدا می کنید.
مجموعه جوجه گلپا جزء مراکز تخصصی در زمینه تولید جوجه یکروزه بومی یا تخم نطفه دار است، جهت خرید تخم نطفه دار می‌توانید با آنها ارتباط بگیرید.
البته برای آشنایی با روش های افزایش نطفه در خروس و تولید تخم های نطفه دار هم می ‌توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید، تا در مورد روش های تغذیه، مکمل های دارویی یا موارد دیگر اطلاعات کافی را به دست آورید، فقط کافیست با شماره 09137289313 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + هجده =